13 kwietnia 2012

kurs - plecione kolczyki z kaboszonem - konkurs tutoriali Craftladies

Jak zawsze na ostatnią chwilę. Nie mogłam się zdecydować co zaprezentować, potem wybiłam sobie z głowy tworzenie tutorialu na rzecz pisania pracy mgr, następnie zostałam mocno zmotywowana do działania przez Miłego. To zrobiłam:) Z nieocenioną pomocą Andrzeja.Przedstawiam kurs, w którym krok po kroku pokażę jak wykonać plecione kolczyki składające się z kaboszonu lub koralika w kształcie monety/pastylki oraz drobnych koralików. Jest to alternatywa dla haftu koralikowego - przy plecionkach (beading) nie wykorzystuje się podkładu do szycia oraz kleju. Wszystkie etapy starałam się przedstawić klarownie, żywię nadzieję, że nawet osoby niezaznajomione z technikami koralikowymi spróbują swoich sił:) Plecionka wokół kaboszonu jest oparta głównie na ściegu RAW (right angle weave), zwanym też kwadratowym.

Ten tutorial uczestniczy w konkursie pod patronatem „Craftladies”

Zagłosować mozna na niego TUTAJ - NUMEREK 19
Link do strony z kursem na Craftladies.pl

Potrzebne materiały i narzędzia:
- koraliki 11/0 (ok. 2mm), około 1 grama, w jednym kolorze (tu Opaque-Frosted Sour Apple).
- koraliki 15/0 (ok. 1,5mm), około 2 gramów, w jednym - dwóch kolorach (tu Silver-Lined Milky White oraz Opaque-Pastel-Frosted Shrimp).
- żyłka lub nici - stosuję żyłkę 0.16mm firmy Jaxon o nazwie Crocodile.
- igła do koralików (nr.10-12, przechodzące przez koraliki 15/0).
- kaboszony lub koraliki w kształcie monety/pastylki, niezbyt duże - max 35mm średnicy, tu 18mm żywiczne kaboszony z różami.
- bigle - tu metalowe bigle angielskie.
- mata do rękodzieła lub arkusz filcu - coś z czego koraliki nie będą uciekać.
- nożyczki.
- szczypce proste.Główne zasady:

1. Staramy się żyłkę zaciągać dosyć mocno, tak, by koraliki były ułożone ściśle, bez wolnych przestrzeni.
2. Plecenie koralikami rozmiaru 15/0 nie należy do najprostszych - koraliki te są bardzo małe, mają też wąskie dziurki, dlatego należy pracować z nimi delikatnie - przy dużej sile mogą pękać. Największe dziurki mają koraliki z efektem opaque i transparent.
3. Na schematach jaśniejszym kolorem zaznaczone są koraliki, które już mamy wplecione, a ciemniejszym - te, które właśnie w tym punkcie dodajemy.

Zaczynamy:)

Etap I - tworzenie bazy

1. Na około 120cm żyłkę z igłą nawlekamy 4 koraliki rozmiaru 15/0.
Żyłka może być krótsza - dla większego komfortu pracy (na końcu tutoriala demonstruję jak dowiązać nową żyłkę do plecionki oraz jak zakończyć żyłkę)2. Koraliki te przewlekamy jeszcze raz (wszystkie 4).3. Następnie przewlekamy raz jeszcze dwa koraliki - koraliki powinny ułożyć się w kwadracik.


4. Nabieramy 3 koraliki 15/0 i przechodzimy od spodu koralik, z którego wychodzi żyłka (mamy na niej 3 nowe koraliki). Zaciągamy żyłkę, a następnie przechodzimy zgodnie z ruchem wskazówek zegara przez dwa koraliki z nowo dodanych (górny i prawy). Zaciągamy żyłkę - mamy dwa kwadraciki.


5. Nabieramy 3 koraliki 15/0 i przechodzimy, tym razem od góry, koralik, z którego wychodzi żyłka. Zaciągamy żyłkę, a następnie przechodzimy niezgodnie z ruchem wskazówek zegara przez dwa koraliki z nowo dodanych (dolny i prawy). Zaciągamy żyłkę - mamy trzy kwadraciki.


6. Punkty 4 i 5 wykonujemy na przemian tworząc tak długi pasek z kwadracików, jak obwód kaboszonu, dodajemy zawsze po 3 koraliki. W prezentowanym przypadku,na kaboszon o średnicy 18mm wystarczy 26 kwadracików - wykonujemy jeden mniej (25), a ostatnim (26) połączymy pasek w kółko.


7. Łączymy.
Najłatwiej owinąć koralikowy pasek wokół palca wskazującego lewej dłoni przytrzymując go kciukiem (dla uniknięcia przypadkowego skręcenia się paska), a następnie nabrać 1 koralik, przewlec przez skrajny koralik z 1 kwadracika, nabrać kolejny koralik i wrócić do skrajnego koralika z 25 kwadracika. Zaciągamy żyłkę i przechodzimy ponownie przez pierwszy dodany koralik, skrajny z 1 kwadracika oraz 2 dodany koralik. Zaciągamy żyłkę, mamy całe kółko.

8. Wypleciemy teraz w kolejnych punktach drugi rząd naszego kółka. Nabieramy 3 koraliki 15/0 i przechodzimy od lewej strony koralik, z którego wychodzi żyłka. Ponownie przewlekamy przez pierwszy nowo dodany koralik Zgodnie ze schematem. Zaciągamy żyłkę - mamy pierwszy kwadracik z drugiego rzędu.


9. Nabieramy 2 koraliki 15/0 i przechodzimy, niezgodnie z ruchem wskazówek zegara, przez dolny koralik z kwadracika z poprzedniego rzędu , przez prawy koralik z poprzedniego kwadracika, ponownie przez dwa koraliki nowo dodane i kończymy przechodząc przez dolny koralik z kwadracika z poprzedniego rzędu należący do sąsiedniego kwadratu. Wiem, że to brzmi zawile - mam nadzieję, że schematy pomagają! Zaciągamy żyłkę - mamy drugi kwadracik z drugiego rzędu.


10. Nabieramy 2 koraliki 15/0 i przechodzimy, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przez prawy koralik z poprzedniego kwadracika, przez dolny koralik z kwadracika z poprzedniego rzędu i pierwszy nowo dodany koralik. Zaciągamy żyłkę - mamy trzeci kwadracik z drugiego rzędu.


11. Powtarzamy punkty 9 i 10 naprzemiennie, aż do wykonania 25 kwadracików. Dodajemy zawsze po 2 koraliki. 26 kwadracik pleciemy następująco. Nabieramy 1 koralik 15/0 i przechodzimy przez trzy otaczające koraliki, które "współtworzą" kwadracik i wracamy przez nowo dodany koralik.Etap II - zaplecenie kaboszonu


Przystąpimy teraz do wyplecenia koszyczka w którym umieścimy kaboszon. Aktualnie kaboszon umieszczony w kołeczku wygląda tak i może wypadać.12. Na początek zredukujemy ten fragment, który będzie widoczny z przodu kolczyka. Znajdując się w brzegowym koraliku kwadracika nabieramy 1 koralik 15/0 i przechodzimy do sąsiedniego koralika brzegowego. Dodajemy pojedynczo 26 koralików.


13. Po dodaniu wszystkich koralików przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany i zaciągamy dosyć mocno by obwód rzeczywiście stał się mniejszy.


14. Następnie przechodzimy przez koraliki na drugi brzeg kółeczka - zgodnie z schematem. Dodajemy po 3 koraliki 15/0 w co drugi brzegowy koralik z kwadracika. W sumie dodajemy 13 razy po 3 koraliki. Nie zaciągamy na końcu. Jeśli oplatany kaboszon ma w obwodzie nieparzystą liczbę kwadracików - nie należy się tym zbytnio przejmować i na końcu dodać jeden koralik pomiędzy sąsiednie brzegowe koraliki.


15. Teraz umieszczamy kaboszon w plecionce. Można delikatnie rozszerzyć ostatni rządek. Kiedy będzie równo osadzony zaciągamy żyłkę by ostatni rząd ściślej przylegał do spodu kaboszonu.16. Dopełniamy redukcję. Przechodzimy do 2 z 3 dodawanych koralików w poprzednim rzędzie, a następnie dodajemy po 1 koraliku 15/0 pomiędzy wszystkie środkowe (2) koraliki z trójek. W sumie dodajemy pojedynczo 13 koralików. Zaciągamy dosyć mocno - plecionka powinna teraz ciasno oplatać kaboszon, możliwe są jeszcze drobne nierówności, zaraz się ich pozbędziemy.Etap III - tworzenie ozdobnego brzegu

17. Przechodzimy, zgodnie ze schematem, do koralika stanowiącego dolne z kwadracików pierwszego rzędu. Są to te koraliki, których dziurki zwrócone są poziomo. Nabieramy 1 koralik 11/0 i dodajemy pomiędzy dwa koraliki z kwadracików w linii prostej. W sumie dodajemy pojedynczo 26 koralików. One usztywniają całą plecionkę i niwelują nierówności. Zaciągamy żyłkę dosyć mocno i uważamy na 15/0 - zdarza się, że w tym rzędzie pękają.18. Można zakończyć w tym momencie oplatanie, ja dodałam jeszcze jeden rządek 15/0 pomiędzy 11/0. Na koniec tworzymy pętelkę do której zostanie przymocowany bigiel (lub ogniwka). Ważne, by liczba koralików w pętli była parzysta - tutaj są 4 koraliki 15/0. Przewlekamy je minimum dwukrotnie. Należy również zwrócić uwagę czy bigle jakie przygotowaliśmy mają rozcięte oczka do mocowania, niezlutowane loopy - jeśli nie mają, należy je dodać razem z koralikami, mianowicie 2 koraliki, przechodzimy żyłką przez oczko bigla, dwa kolejne koraliki.

19. Zawiązujemy supełki, chowamy żyłki w koralikach. Mocujemy bigle i gotowe:) Mam nadzieję, że nie było tak źle!Dodawanie żyłki.
Pozostawiamy około 10 cm kawałek żyłki i przechodzimy przez 4 koraliki z kwadracika. Następnie zawiązujemy podwójny supełek i przechodzimy raz jeszcze przez pierwszy koralik lekko chowając supełek w jego wnętrzu (tak by nie pękł oraz by było w koraliku miejsce na ewentualnie przejścia). Po zakończeniu pracy drugim (krótszym) końcem żyłki przechodzimy przez kilka koralików i ucinamy.Kończenie.

Są dwa sposoby.
1. Przechodzimy przez kilka koralików, robimy podwójny supełek na żyłce i staramy się go schować w sąsiednim koraliku, takie supełki wykonujemy 2-3 razy. Nigdy nie ucinamy żyłki bezpośrednio przy supełku.
2. Wykonujemy tzw. half stich, kilkukrotnie w różnych miejscach. Polega on na zrobieniu pętli, przejściu pod żyłką którą wcześniej przechodziliśmy pomiędzy koralikami, wróceniu igłą przez pętlę i zaciągnięcie jej przez pociągnięcie żyłki.Tym tutorialem chciałam zademonstrować prosty sposób stworzenia koralikowej cargi (tego co trzyma kaboszon w biżuterii, termin jubilerski), jest to oczywiście jedynie baza pod rozmaite projekty - można dopleść falbankę, zrobić zwisające frędzle, połączyć kilka kaboszonów w naszyjnik. Do dużych kaboszonów można użyć koralików 11/0 i 8/0, do grubszych - wypleść jeszcze jeden rządek kwadracików.

Jeśli moja instrukcja pomoże Tobie w stworzeniu cudeńka - wspomnij o mnie - będę wdzięczna!

Wersja PDF

Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny.
Treść i zdjęcia tworzą integralną całość. Kurs nie może być kopiowany i rozpowszechniany bez zgody Weroniki Kaczor (weraph) oraz Andrzeja Błaszko.


Masz pytania? Pisz śmiało - weraph@o2.pl

23 komentarze:

 1. Wow, świetny tutorial, wszystko opisane krok po kroku przejrzyście. Kolczyki mnie oczarowały, są naprawdę śliczne. Dziękuje na tego posta i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Lece kupić jakieś kaboszony. Dzieki za kolejną lekcję. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały :) Wielkie dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Weroniko - już pisałam ale powtórzę - jesteś wielka ! Ja również b.dziękuję za świetny tutorial.I pozdrawiam Cię serdecznie - Edyta

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też dołączam się do podziękowań :)Robisz świetne tutoriale! Ja zazwyczaj do oprawy kaboszonów używam splotu siatkowego ale chętnie wypróbuję twój sposób :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Genialny pomysł. Ja nie mam cierpliwości do tak małych koralików. Zapraszam do siebie na candy ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. O jaaa, niesamowite *.*
  Nie ma co, muszę się w końcu wziąć za siebie i opanować sznur koralikowy i kulki a potem zabieram się za kaboszony! ^^

  Piękne prace, pozazdrościć!

  OdpowiedzUsuń
 8. Oplatanie kaboszonów tym sposobem,to były moje pierwsze próby koralikowe,tylko,że ja robię dwiema igiełkami:)
  Podziwiam cierpliwość i doceniam trud włożony w zrobienie takiego super tutorialu:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję za wizytę - miło mi;))
  Tutek świetny, czytelny, rysunki bardzo pomocne. Życzę Ci wygranej w konkursie;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję za ten kursik. Często odwiedzam tę stronęi bardzo podobają mi się twoje prace:)))

  OdpowiedzUsuń
 11. Tutorial pomocny i wyczerpujący. Gdy zdobędę odpowiednie kaboszonki to na pewno z niego korzystam:) I już na Ciebie głosuję:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mimo wszystko wygląda to dosyć skomplikowanie:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzieki za tutorial! Ja kaboszonki oprawialam zawsze peyotem, ale teraz sprobowalam Twoim sladem RAW-em i musze powiedziec, ze calkiem fajny efekt! Co prawda jak sie robi ubranko z 15/o a kaboszon jest 30x22 to troche trzeba sie pobawic, ale jest warto!

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajnie się czyta, ale czy ja kiedyś coś takiego bd w stanie zrobić?:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo piękne, ale trudne...Zapraszam do siebie - szydełkowa biżuteria i nie tylko
  www.dusia19752008.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Gdzie można kupić kaboszony, np. taki z kolibrem? Ja szukałam w internecie, ale niestety nie znalazłam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Tutorial napisany bardzo przejrzyście - wyszedł mi za pierwszym razem, choć jeszcze dość krzywo i muszę poćwiczyć. A jest to dopiero moja 2. biżu zrobiona z małych koralików. Pierwszy był sznur szydełkowo-koralikowy, bo bardzo lubię pracować z szydełkiem. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 18. Tym sposobem bez problemu oplotę kaboszon owalny?

  OdpowiedzUsuń
 19. Czy w ten sposób da się opleść kaboszon o owalnym kształcie?

  OdpowiedzUsuń
 20. Tutorial doskonały - bardzo dziękuję :) Prosimy o więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Dzięki Twojemu tutorialowi powstało moje małe cudeńko :)
  http://pikotka-studio.blogspot.com/2015/08/shamrock.html

  OdpowiedzUsuń
 22. Ten tutorial pomógł mi uratować mój pierścień od "śmierci". Oplotłam koralikami i jest jak nowy. Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń

Na pytania z komentarzy odpisuję mejlowo - a za każde pozostawione słowo - dziękuje!